Skocz do zawartości

Nowy szablon forum

mygo.pl

Stworzyliśmy dla Was nowy wygląd forum. Z pewnością znajdziesz rzeczy, które wg Ciebie mogą zostać zmienione - wspomnij o tym w specjalnym wątku.

Czytaj więcej

Jak założyć własną sieć

serwerów CS

Zastanawiasz się nad prowadzeniem własnej sieci serwerów? Przeczytaj podstawowe informacje, na które należy zwrócić uwagę, przy takim projekcie.

Czytaj więcej

Tworzymy spis sieci

dodaj swoją

Dodaj sieć do której należysz, pozwoli to na promocję i budowę ogólnopolskiej bazy sieci CS.

Czytaj więcej

Blaski i cienie zawodowej kariery graczy CS:GO


Ryback
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Liczba graczy CS:GO na całym świecie to już ponad milion – to bardzo dużo. Z tej rzeszy ciągle wyróżnia się stosunkowo niewielka grupa profesjonalistów, a każdy z nich to prawdziwy charakter. To wyjątkowi ludzie o niezwykłych zdolnościach i rządzy wygrywania. Na tej scenie nie ma miejsca na najmniejsze błędy czy spadki formy, a klimat wypełnia nieustanne napięcie.

 

Dzisiejszy poziom profesjonalnej społeczności CS:GO (ale też innych topowych tytułów) jest tak wysoki, że cała debata o tym czy e-sport to jeszcze sport staje się trywialna. Dzięki temu też każde zawody przyciągają masy fanów i bogatych inwestorów. Rzesze fanów e-sportu liczy się dzis w setkach milionów a sama branża ma wartość setek miliardów dolarów.

 

 

Jednak wybuchowy sukces zawodowego CS:GO nie przyszedł łatwo. Na ten sukces gracze pracowali i do dziś pracują, poddając pod surowy reżim praktycznie wszystkie aspekty swojego życia. Trening, podróże, zawody to zajęcie na cały etat i wymaga poświęcenia jak każda inna poważna profesja.

 

Grafik każdego z graczy jest szczelnie zapełniony turniejami i ligami, do których często trzeba się zakwalifikować za pomocą eliminacji online. Takie sesje mogą zajmować dosłownie całe dnie (przeciętny mecz CS:GO na poziomie profesjonalnym może trwać do trzech godzin). Progamerzy najwyższej klasy spędzają sporo czasu „na walizkach”. Kiedy kalendarz imprez bywa nazbyt bogaty gracze muszą podróżować nawet trzy razy w miesiącu. Właściciele organizacji mocno dbają o to, aby regularnie pojawiać się na jak najbardziej prestiżowych zawodach w celu utrzymania formy, kontaktu z fanami i ogólnej prezencji na scenie. Z drugiej strony wielu graczy i komentatorów przyznaje, że jest zbyt wiele dużych turniejów. Stwarza to wiele problemów; np. zmęczenie (także psychiczne), brak czasu na treningi i w konsekwencji może odbić się na integralności sceny lub doprowadzić do spadku ogólnego poziomu zawodów.

 

Trening ma znaczenie fundamentalne i każda organizacja e-sportowa zwraca na szkolenia szczególną uwagę. To podstawa utrzymania wysokiej formy zawodników. Zawodowcy poddani są wyspecjalizowanym systemom szkoleń podzielonym na różne elementy (celność, taktyka, komunikacja, koncentracja). Ekipy muszą nieustannie pracować nad każdym z aspektów aby nie stracić świeżości. O ile wypracowanie skutecznych taktyk to klucz do sukcesów, o tyle trzeba pamiętać o tym, że taktyki po jakimś czasie stają się nieaktualne i wymagają ciągłego doskonalenia. Zespoły za pomocą siły analizy jakoby rozwiązują problem taktyki przeciwnika i wypracowują skuteczne kontry. Dzięki temu CS:GO na poziomie pro nieustannie ewoluuje i jest tak atrakcyjny dla widzów i fanów.

 

 CS:GO w praktyce to brutalna eliminacja. Gracz, który dostaje headshota natychmiast odpada z rundy. Treningi celności to kolejny element szkoleń o najwyższym znaczeniu. Zawodnicy spędzają długie godziny na specjalnych mapach, używając botów lub sparing partnerów w celu wyćwicze. nia zabójczego aima. Co ciekawe wielu graczy profesjonalnych opracowuje własne programy szkoleń i udostępnia je (najczęściej odpłatnie) w internecie dla młodszych adeptów. Trenowanie celności to specyficzny problem – wymaga koordynacji układu nerwowego (refleks) i mięśniowego (ruch). W rezultacie długich treningów gracze udoskonalają (lub uzupełniają) tzw. pamięć mięśni. Jest to pojęcie z neurobiologii i oznacza właśnie zdolność ludzkich mięśni do gromadzenia informacji. Zawodnik z bogatą pamięcią mięśni dużo łatwiej i szybciej koordynuje wszystkie mikroskurcze w swoim organizmie niezbędne do skutecznego trafienia.

 

 

Zawodowi gracze to bez wątpienia ludzie sukcesu, będący inspiracją dla współczesnego młodszego pokolenia fanów gier wogóle. Ich życie wygląda (przynajmniej na ekranach) bajecznie – są bogaci, sławni i mogą robić to co najbardziej lubią i brać za to wynagrodzenie. To prawdziwi celebryci świata gier komputerowych. Błyski fleszy, wywiady, masy rozentuzjazmowanych fanów, sława i pieniądze to oznaki prawdziwego spełnienia i z pewnością wielu graczy właśnie tak się czuje.

 

 

Tymczasem tysiące nastoletnich graczy CS:GO pragnie tam być. Ich największym marzeniem (i słusznie) jest zostać zawodowcem i grać na dużej scenie dla pieniędzy, sławy i całej masy fanów. E-sport zmienia naiwnych nastolatków w poważnych, zdyscyplinowanych atletów, a to bardzo ważna korzyść w którą warto zainwestować wysiłki. Oczywiście nie da się stać progamerem z dnia na dzień i jak każde wielkie osiągnięcie musi być okupione ciężką pracą, stresem, niewygodą i ciągłą presją. Sam wkład czasu i wysiłku to za mało, choć wydaje się że trzeba po prostu dużo trenować. Oprócz tego trzeba głęboko rozumieć grę, a żeby rozumieć trzeba dużo obserwować i analizować. Tutaj nie ma możliwości, że się „poszczęści” i jakoś to będzie później.

 

Tak więc jeśli Ty masz to pragnienie w sobie aby należeć do tego wąskiego grona światowej elity CS:GO to z pewnością widzisz przed sobą tą powolną, żmudną drogę do przebycia. Drogę, która tak naprawdę nie ma końca, bo jak już tam dotrzesz i choć na chwilę spoczniesz to szybko stamtąd wylecisz. To jest właśnie ta najważniejsza cecha; ta cnota, którą musisz mieć zawsze w sercu i nie dopuścić aby kiedykolwiek wygasła – poświęcenie. To najczęściej padające słowo gdy progamerzy pytani o tajemnicę swojego sukcesu do znudzenia je powtarzają. Wyznaczenie sobie celu i obowiązek treningu to sprawy oczywiste – nie trzeba o nich wspominać. Poświęcenie i nieustanny głód zwycięstwa muszą nieustannie określać Twój charakter. Odpowiedzi na pytania „jaki wybrać monitor?” albo „gdzie mogę znaleźć trenera?” znajdziesz w internecie – to zupełnie drugorzędne problemy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...