Skocz do zawartości

Nowy szablon forum

mygo.pl

Stworzyliśmy dla Was nowy wygląd forum. Z pewnością znajdziesz rzeczy, które wg Ciebie mogą zostać zmienione - wspomnij o tym w specjalnym wątku.

Czytaj więcej

Jak założyć własną sieć

serwerów CS

Zastanawiasz się nad prowadzeniem własnej sieci serwerów? Przeczytaj podstawowe informacje, na które należy zwrócić uwagę, przy takim projekcie.

Czytaj więcej

Tworzymy spis sieci

dodaj swoją

Dodaj sieć do której należysz, pozwoli to na promocję i budowę ogólnopolskiej bazy sieci CS.

Czytaj więcej

Podział na role w teamie.


Ryback
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jeśli chcesz grać w CS:GO i być uczciwą konkurencją dla innych musisz wcielać się w role. Grając w losowo dobieranych meczach poszczególne role nie są aż tak bardzo określone, ale zazwyczaj i tak trzeba się do jakiejś dopasować. Z meczu na mecz zauważysz, że zawsze ktoś gra jako snajper (AWP-er), ktoś inny jest zwiadowcą (ang. Lurker) a jeszcze ktoś gra jako otwierający (ang. Entry Fragger). Niestety bardzo często w wyniku nieporozumień gracze będą się przepychać na różne role w których się najlepiej czują narażając cały zespół na straty. Warto jest znać najważniejsze role i wiedzieć jak je odgrywać, żeby odnosić sukcesy i wspinać się po drabince rang.

 

Poniżej wymieniam najważniejsze role w CS:GO z krótką charakterystyką.

 

Otwierający (ang. Entry Fragger)

 

To bez wątpienia najważniejsza rola zwłaszcza po stronie T, której zadaniem jest wykonanie pierwszego fraga. Otwierający musi szybko przemieścić się na pozycję, z której może skutecznie zaskoczyć przeciwnika. Gracz wcielający się w tę rolę musi mieć dobre celowanie (ang. Aim), kontrolę rozpylenia broni i agresywny charakter wejścia.

 

Podążający (ang. Refragger lub Playmaker)

 

Jego zadanie to wsparcie i obstawa otwierającego. W sytuacji, gdy otwierający zostanie wyeliminowany, podążający szuka wyrównującego fraga. Najważniejsze umiejętności na tym stanowisku to dobra technika gry granatami (zwłaszcza flashem) i szybkość podejmowania niełatwych decyzji pod presją. Podążający bowiem często ma na celu odzyskanie utraconej przewagi w rundzie.

 

Taktyk

 

To najczęściej kapitan drużyny – mózg operacji. Taktyk potrafi „czytać” grę przeciwnika i dopasowywać do niej kontrę. To doświadczony gracz o dużej wiedzy na temat timingów, architektury map, pozycji i rotacji. Dobry taktyk potrafi odwrócić losy rundy w ułamku sekundy. Taktycy grają bardziej na „tyłach” jako wsparcie i łączność.

 

Zwiadowca (ang. Lurker)

 

Jak sama nazwa wskazuje zwiadowca ma za zadanie zbieranie informacji na temat pozycji i ruchów wroga i przekazywanie ich członkom zespołu. Gracz zdany jest na siebie, bo w tej roli najczęściej odłącza się od reszty i porusza się nietypowymi ścieżkami. Dlatego właśnie dobrego zwiadowcę można znaleźć w najmniej spodziewanych miejscach na mapie a nawet za własnymi plecami. W wielu przypadkach doprowadzi on do niespodziewanego zwrotu akcji a tym samym do ogólnej irytacji teamu przeciwnika.

 

Snajper (AWP`er)

 

Jego robota to pojedynki na odległość. Musi cechować się dobrym refleksem i potrafić dobrze trafiać przez wąskie szczeliny. Snajper ma możliwość zadawania dużych obrażeń, często na samym początku rundy (np. przez środkowe drzwi na mapie Dust2).

 

Jak widać poszczególne role i ich podział to wyjątkowo ważna sprawa. To klucz do skutecznego wygrywania rundy za rundą. Jednak jeśli zespół nie potrafi funkcjonować jako całość to cała zabawa w podział na role pozostaje bez znaczenia. Niepokorni gracze nie znający zasad gry zespołowej będą stale wprowadzać niepotrzebny chaos i udaremniać dobre wyniki. Do tego dochodzi zdolność komunikacji, bez której nawet nie ma sensu rozdzielać obowiązki. Łączność ma być prosta, czysta i zawierać tylko najważniejsze info. Zwiadowca wspiera taktyka, taktyk otwierającego i podążającego udzielając niezbędnej wiedzy, snajper wspiera wszystkich z osobna celnymi trafieniami itd.

 

Krótko mówiąc zespół jest niczym bez komunikacji i współpracy. Dobry gracz wie o tym doskonale i zna swoje zadania. Pamiętaj, że podział na role też nie jest na stałe. Przebieg meczu będzie zależał od wielu różnych czynników, sytuacja zmienia się rundy na rundę. Zawsze warto zachować elastyczność i znać obowiązki wszystkich stanowisk. To dobra metoda na poznawanie gry z różnych perspektyw i zdobywanie coraz większej wiedzy, a w tym sporcie wiedza to klucz do sukcesu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...