Skocz do zawartości

Nowy szablon forum

mygo.pl

Stworzyliśmy dla Was nowy wygląd forum. Z pewnością znajdziesz rzeczy, które wg Ciebie mogą zostać zmienione - wspomnij o tym w specjalnym wątku.

Czytaj więcej

Jak założyć własną sieć

serwerów CS

Zastanawiasz się nad prowadzeniem własnej sieci serwerów? Przeczytaj podstawowe informacje, na które należy zwrócić uwagę, przy takim projekcie.

Czytaj więcej

Tworzymy spis sieci

dodaj swoją

Dodaj sieć do której należysz, pozwoli to na promocję i budowę ogólnopolskiej bazy sieci CS.

Czytaj więcej

Game sense - twój szósty zmysł


Ryback
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Game sense to termin zapoczątkowany w środowisku gamingowym w końcu lat 90-tych i na język polski tłumaczy się jako wyczucie gry lub zmysł gry. Moją ulubioną definicję podaje urbandictionary.com jako zdolności gracza do przewidywania i dedukcyjnego wyciągania wniosków. W dalszej części tego artykułu będę posługiwał się anglosaskim terminem a także przytoczę więcej definicji i podstawowe aspekty tego zagadnienia. 

 

Niektórzy określają to jako magiczne zdolności, albo wrodzony talent który albo się ma albo nie. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w rzeczywistości game sense to po prostu podejmowanie akcji na podstawie rzeczowej i szybkiej analizy. Najważniejszym elementem tego zmysłu jest zdolność wykorzystania informacji (zarówno wizualnych jak i dźwiękowych) do osiągania określonych celów. Zależnie od sytuacji do wykonania są różne rzeczy i każda cząstka informacji jest przydatna do ich realizacji. Najczęściej są to sytuacje, gdzie umiejętność celnego strzelania jest drugorzędna. Każdy gracz z dobrze wyćwiczonym aimem i zdolnością sprawnego poruszania się po mapie musi poświęcić dużo uwagi na rozwój swojego game sense jeśli chce osiągać kolejne poziomy zaawansowania. 

 

Jeśli do tej pory to wszystko wydaje się banalne i oczywiste, odpowiedz sobie szczerze na pytanie: "czy podczas rozgrywki za każdym razem jesteś w stanie szybko analizować sytuację i podejmować odpowiednie kroki?"

 

Wielu graczy nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest to zdolność i jak dużo czasu trzeba poświęcić, żeby ją doskonalić. Wyobraź sobie game sense jako wnikliwe i szczegółowe planowanie a potem wykonanie, gdzie czas operacyjny to zaledwie ułamki sekund. To właśnie jest istota game sense i to wyróżnia graczy na najwyższych poziomach zaawansowania. 

 

Niestety nie ma mowy o doskonaleniu zaawansowanym bez szczegółowej znajomości map CS:GO. Oprócz ogólnej orientacji przestrzennej są też inne aspekty do nauczenia jak nazwy poszczególnych sekcji map, kąty celowania, dźwięki w interakcji z poszczególnymi elementami itd. Ta wiedza to rdzeń wszystkich elementów składających się na game sense. Daje ona możliwość np. analizy miejsc, w których członkowie teamu zostali wyeliminowani i wykorzystania jej do określenia pozycji wroga, a tym samym do szukania najlepszych pozycji dla siebie, zamiast panikować, że wszyscy już nie żyją i motać się chaotycznie po mapie z paką na plecach. Dzięki dobrej znajomości najmniejszych zakamarków map jak i większych sekcji można ogarniać kluczowe momenty i zdobywać rundy z pozoru przegrane. 

 

Słuchawki i mikrofon masz po to, żeby pozyskiwać i przekazywać info. Wartość sprawnej komunikacji jest nie do przecenienia na najwyższych szczeblach wtajemniczenia w CS:GO. Komunikaty na temat ilości hp, kierunkach ataków, rodzajów użytych granatów i ich lokalizacji itd. to te małe cząstki informacji, które możesz wykorzystać do objęcia właściwych pozycji i dalszego rozgrywania rund. Grając już trochę w CS:GO każdy wie, że komunikacja to oczywistość, natomiast kolejny naturalny krok to umiejętność przekładania zgromadzonych informacji na konkretne akcje. Jeśli w danym momencie, mając konkretną wiedzę sytuacyjną, wiesz co robić i z zimną krwią realizujesz cel, możesz mówić o game sense jako jednym z twoich atrybutów. W praktyce pokaż dobry przykład, jeśli zginiesz - udzielaj informacji, które sam chciałbyś usłyszeć od wyeliminowanego członka teamu, doceniaj dobre zagrania i nie wyżywaj się na tych, którym za bardzo nie idzie. Stwarzasz tym szanse dla mniej uzdolnionych, żeby się czegoś nauczyli. 

 

Zapewne, jeśli szukasz sposobów na doskonalenie game sense to już wiesz co oznaczają poszczególne role w teamie. Możliwe, że już wiesz w jakiej roli jesteś najskuteczniejszy i masz bardzo konkretny styl gry, ulubione bronie itd. Pamiętaj, że nie ma jednego "najlepszego" sposobu gry w CS:GO, a raczej cały szereg optymalnych sposobów. To sprawa czysto indywidualna dla każdego z nas; można mieć agresywny styl lub bardziej drugoplanowy lub wszystko co jest pomiędzy. I jakkolwiek czujesz się komfortowo grając swój styl, to pamiętaj, że w tym sporcie jest dużo płynności. Gracze na najwyższych poziomach zaawansowania mają tę umiejętność przeobrażania własnego stylu i dopasowania do wymagań sytuacji. Generalnie najlepsi gracze jakoby znani z własnych bardzo wyraźnych styli gry potrafią grać także stylem zmiennym wprowadzając wroga w zakłopotanie. Tylko pomyśl, jak zadziała element zaskoczenia na przeciwnika po konkretnym przeobrażeniu struktury ról w całym teamie. Dobrze rozwinięty game sense zawsze podpowie, kiedy jest czas na transformację. 

 

Korzystanie z informacji zawartych w dźwiękach jest zwykle ograniczone do rozpoznania skąd nadchodzi wróg lub jakiej broni używa. W rzeczywistości z dźwięków można wyciągnąć dużo więcej niż się może wydawać. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Valve specjaliści doszli do wniosku, że większość krytycznych decyzji na poziomie profesjonalnym oparta jest na właściwym nasłuchu i wykorzystaniu dźwięków. Najlepsi gracze w ankietach wymieniali rozpoznanie dźwięku jako jeden z najważniejszych elementów kluczowych rozstrzygnięć w rundach. I jeszcze jedno - dźwięk działa w obie strony. To znaczy, że każdy dźwięk, który niepotrzebnie wydajesz działa na Twoją niekorzyść i wróg nie zawaha się użyć tej wiedzy w najbrutalniejszy sposób. Czasem warto w milczącym bezruchu prowadzić nasłuch i przeczekać aż nadpobudliwi gracze zdradzą swoje pozycje i jakie zabawki noszą ze sobą. 

 

Kolejna na pozór banalna zasada brzmi "myśl jak przeciwnik". Wszędzie to słyszymy i wiemy, że to oczywista sprawa - nie znaczy to jednak, że nie skuteczna. To tak naprawdę esencja game sense; odczytać zamiary przeciwnika i być o jeden krok przed nim. Skoncentruj się na podstawowych celach gry (Terro mają podłożyć bombę, CT ma rozbroić lub nie dopuścić do planta), na podstawie obserwacji z poprzednich rund wyciągnij wnioski i spróbuj przewidzieć co tym razem zamierzają. Miej na uwadze co sam wróg już wie o Tobie, wyciągaj wnioski z pozyskanych już informacji, spróbuj odgadnąć czy to co widzisz to rzeczywiście ofensywa czy fake. Z czasem zauważysz, że fake to często spotykany element gry a nawet sam zaczniesz go skutecznie stosować. Przy odpowiedniej koncentracji rozpoznanie fake`a jest w zasadzie nie takie trudne. Przy dobrym planowaniu z kolei i skutecznym wykonaniu można łatwo zmylić przeciwnika udanym fake`iem. A więc "czytaj" grę wroga i stosuj element zaskoczenia; To najprostsza definicja game sense. 

 

Oczywiście w miarę postępu wszystko stanie się coraz bardziej skomplikowane i wymagające. Zauważysz jak inteligencja i zdolność do wnikliwej analizy będzie coraz bardziej przydatna. CS:GO to ta specyficzna dyscyplina, gdzie Twój sukces zależy od nabywania coraz większej wiedzy na temat gry; wiedzy, która jest dość rozległa. Połączenie tej wiedzy i dobrze wyostrzonego game sense to potężny atrybut każdego poważnego gracza. 

 

 

Edytowane przez Ryback
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...