Skocz do zawartości

Nowy szablon forum

mygo.pl

Stworzyliśmy dla Was nowy wygląd forum. Z pewnością znajdziesz rzeczy, które wg Ciebie mogą zostać zmienione - wspomnij o tym w specjalnym wątku.

Czytaj więcej

Jak założyć własną sieć

serwerów CS

Zastanawiasz się nad prowadzeniem własnej sieci serwerów? Przeczytaj podstawowe informacje, na które należy zwrócić uwagę, przy takim projekcie.

Czytaj więcej

Tworzymy spis sieci

dodaj swoją

Dodaj sieć do której należysz, pozwoli to na promocję i budowę ogólnopolskiej bazy sieci CS.

Czytaj więcej

Jak założyć własną sieć serwerów cs:go?


Rekomendowane odpowiedzi

  • admin

Counter Strike ma ogromną rzeszę fanów. Nic więc dziwnego, że społeczność ta cały czas rośnie i – co najważniejsze – rozwija się. Fani gry nie tylko dzielą się coraz to nowymi strategiami i taktykami, ale też – znajdują sposoby na to, aby łączyć tych, dla których Counter Strike jest prawdziwą pasją. W ten sposób, nie tylko budowane są nowe społeczności i grupy. Doświadczeni gracze znaleźli bowiem doskonały sposób na to, aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zacząć realnie zarabiać na graniu w ulubiony tytuł. Jednym z najpopularniejszych sposobów jeśli chodzi o zarabianie na graniu w Counter Strike, jest... Stworzenie własnej sieci serwerów. Jak jednak to zrobić? Od czego zacząć? Sprawdźmy!

 

Założenie serwera CS:Go - od czego zacząć?

 

Sam pomysł założenia własnej sieci serwerów CS:GO, to dopiero początek naszej drogi do zarabiania realnych pieniędzy. To, od czego musimy zacząć, to... Inwestycja. Niestety, jeśli chcemy czerpać korzyści z bycia właścicielem serwera, najpierw musimy w to przedsięwzięcie nieco zainwestować. To bardzo podobny model działania, jak w przypadku zakładania własnej firmy – start nigdy nie jest prosty i wymaga nakładów finansowych. Z czasem jednak wszystko nam się zwraca z nawiązką. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Pierwszym wydatkiem, z którym będziemy musieli się liczyć, jeśli marzymy o założeniu własnej sieci serwerów CS:GO, jest hosting. Musimy znaleźć odpowiedni i uiścić opłatę za korzystanie z niego. Wysokość opłat za korzystanie z hostingu jest bardzo zróżnicowana – firm, które oferują takie usługi jest bardzo dużo. Innymi słowy – jest w czym wybierać. Nie jest jednak powiedziane, że nasz serwer musi stać na hostingu. Mamy jeszcze inne możliwości, jeśli chodzi o jego postawienie. Są to:

●     dedykowana maszyna,

●     VPS.
 

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie trzy rozwiązania, jeśli chodzi o miejsce, na którym będzie stał nasz serwer, hosting jest zdecydowanie najpopularniejszą i najczęściej wybieraną opcją.

 

Czym powinien charakteryzować się bezpieczny i przyjazny dla graczy serwer CS:GO?

 

Kiedy mamy już wybrany odpowiedni hosting, musimy zastanowić się, jak chcemy aby nasz serwer działał. Na czym najbardziej nam zależy i – co najważniejsze: Co sprawi, że wokół serwera zgromadzi się liczna społeczność?

To, od czego musimy zacząć, to zadbanie o bezpieczeństwo na serwerze. Największym zagrożeniem są oczywiście ataki DDOS, przed którymi musimy zabezpieczyć serwer. Należy też wprowadzić odpowiedni regulamin oraz udostępnić go użytkownikom. Musimy być w tym przypadku konsekwentni: Jeśli któryś z graczy złamie daną zasadę, musi ponieść konsekwencje. Jeśli będziemy pobłażliwi, na naszym serwerze bardzo szybko zapanuje chaos. Ten z kolei nie będzie sprzyjał jego rozwojowi.

 

Troska o bezpieczeństwo serwera to jednak nie wszystko. Kolejnym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę, kiedy zakładamy własny serwer, jest niski ping. Warunek ten jest konieczny do spełnienia. Serwery, na których ping jest bardzo wysoki, nie rozwijają się tak, jak powinny. Przyczyną jest oczywiście brak odpowiedniego komfortu gry. W przypadku gier online, w których gramy drużynami lub solo, ping odgrywa niezwykle ważną rolę. Im niższy – tym lepiej. Warunkuje on przede wszystkim czas gry i tego co się w grze dzieje. Przykładowo: przy zbyt niskim pingu, możemy np. nie zauważyć, że ktoś do nas strzela, a w efekcie – możemy przegrać np. mecz rankingowy.

 

Kolejnym i w zasadzie ostatnim czynnikiem, o który musimy zadbać, kiedy stawiamy własny serwer, jest przyjazny dla użytkowników oraz profesjonalny support. Rozwiązywanie wszelkich kwestii technicznych, moderacja serwera czy prace związane z jego konserwacją – to czynniki, którymi powinien zajmować się support. Dobrze, jeśli zaangażujemy w niego osoby, które znają się na rzeczy a dodatkowo będą odznaczały się komunikatywnością. W ten sposób sprawimy, że gracze, którzy będą korzystali z naszego serwera, będą czuli się na nim dobrze. A jeśli tak się stanie – z czasem z pewnością ich liczba będzie rosnąć. Najczęściej wykorzystywanym skryptem w celu osiągnięcia dobrej komunikacji między administracją a użytkownikami jest komercyjne (płatne) forum Invision Power Board (IPB), dysponuje on szerokim spektrum rozwoju, umożliwia nadawanie rang uczestnikom i łatwe urozmaicenie graficzne rozmowy. Inne skrypty forum to m.in. Vbulletin, Xenforo itp. Dodatkowym oprogramowaniem potrzebnym do działania sieci jest na przykład skrypt automatycznych płatności sms za rangę VIP.

 

steamuserimages-a.akamaihd.net.jpg

 

Konfiguracja serwera CS:GO – co to znaczy?

 

Konfiguracja serwera, to kolejny, bardzo ważny czynnik o który musimy zadbać, jeśli chcemy aby serwer się rozwijał. Co jednak mieści się pod tym pojęciem? Przede wszystkim, chodzi o wgranie odpowiednich modów oraz pluginów. Mają one za zadanie sprawiać, aby serwer działał bez zarzutów, a co za tym idzie – aby rozgrywka była jak najbardziej przyjemna. Za kontrolę nad różnymi wtyczkami (wspomnianymi pluginami) oraz modami powinni odpowiadać moderatorzy i administratorzy serwera.

Jeśli wykażemy się dbałością o konfigurację naszego serwera, możemy być niemalże pewni, że osiągnęliśmy 50% sukcesu, jeśli chodzi o popularność naszego serwera CS:GO, a co za tym idzie – o krok bliżej od zarabiania na nim.

 

Zarabianie na serwerze CS:GO – na czym polega?

 

Dotarliśmy do miejsca, w którym mamy serwer, jest on dobrze skonfigurowany. Zaangażowaliśmy w jego prowadzenie doświadczonych i wykwalifikowanych informatyków. Mamy jasny regulamin i na serwerze zaczynają pojawiać się gracze. Skąd zatem czerpać zysk? Tak, jak w przypadku każdej firmy czy przedsiębiorstwa, podstawową metodą, jeśli chodzi o zarabianie na serwerach CS:GO, jest oferowanie usług.

 

Skoro pojawił się temat oferowania usług, automatycznie zaczynamy się zastanawiać, czy musimy prowadzić działalność gospodarczą, aby móc je świadczyć. Otóż nic bardziej mylnego. Serwer CS:GO może założyć każdy, nie ma konieczności zakładania do tego celu własnej działalności gospodarczej. Co więcej – wcale nie trzeba być pełnoletnim, aby taki serwer założyć. Jak zatem czerpać zyski? Są dwa sposoby uiszczania opłat za oferowane na serwerach CS:GO usługi. Pierwszą z nich są SMS-y. Ich koszt uzależniony jest oczywiście od rodzaju świadczonej usługi, czasu jej trwania. Musimy jednak pamiętać, że w koszt płatnych SMS-ów, wliczona jest także opłata dla operatora. Stąd też, oczywiście da się czerpać korzyści finansowe z płatnych SMS-ów, ale aby ten zysk był duży, musimy bardzo dużo takich usług sprzedać.

 

Drugim sposobem, za pomocą którego możemy pobierać opłaty za usługi świadczone na serwerze, jest API. Najprościej rzecz ujmując, jest to system, który umożliwia dokonywanie płatności online np. za wykupienie usługi na serwerze. Wykorzystywany jest on także do prowadzenia mikro transakcji w grach – np. w tych telefonicznych.

Reasumując: ile realnie jesteśmy w stanie zarobić na naszym serwerze CS:GO? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Wiele zależy od ilości graczy, która zgromadzi się wokół serwera. Nie bez znaczenia jest też jakość obsługi. No i oczywiście ma znaczenie to, czy posiadamy jeden serwer, czy kilka. Na początek dobrze jest założyć jeden serwer i wokół niego zgromadzić społeczność. Jeśli to się nam uda, jesteśmy w stanie zarobić przez miesiąc – po odliczeniu kosztów związanych z utrzymaniem serwera i potencjalnymi opłatami za usługi świadczone dla nas przez administratorów i moderatorów – około 400 zł. Jeśli jednak mamy więcej niż jeden serwer, zysk ten będzie większy. Prawdą jest, że najbardziej doświadczeni, jeśli chodzi o zakładanie serwerów, są w stanie zarobić nawet około 1000 zł miesięcznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...